Zabytki

 

Lp.

Wpis do rejestru

Miejscowość

Obiekt

Adres

numer

data

1

2

3

4

5

6

Zabytki nieruchome

1

512

1.07.1986

Bargłów Kościelny

Zespół kościoła parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża

- kościół

- 4 kapliczki

- brama główna

- brama boczna

- plebania

Bargłów Kościelny

ul. Augustowska 26

2

482

15.05.1986

Bargłów Kościelny

Cmentarz parafii rzymsko-katolickiej (stary)

Bargłów Kościelny

Kościół rzymskokatolicki p.w. Podniesienia Świętego Krzyża

Kościół wzniesiony w 1833 roku, odbudowany po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w 1950 roku. Budowla z elementami historyzującymi w wystroju fasady, z nawiązaniami do stylu neogotyckiego. Budowla murowana z cegły, na zaprawie wapiennej, posadowiona na kamienno-ceglanych fundamentach, częściowo podpiwniczona, tynkowana. Bryła główna flankowana od północy dwiema wysokimi wieżami częściowo wtopionymi w korpus.

 Kościół Bargłów Kościelny.jpg

Od południa bryła zamknięta półkolistym prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Elewacja frontowa trójosiowa, z otworami drzwiowymi zamkniętymi ostrołukowo. Nad nimi okulus. Ściany wzdłużne analogiczne, dziewięcioosiowe, z pierwszą osią przypadającą na wieże, i trzema ostatnimi na przybudówki. Osie okienne, rozdzielone pilastrami. Dach nad bryłą główną dwuspadowy, nad przybudówkami dwupołaciowe, nad prezbiterium trójpołaciowy, hełmy wieży sześciopołaciowe; wszystkie dachy pokryte blachą.

 Kościół Bargłów Kościelny II.jpg

Kapliczka 1

Kaplicę wzniesiono w II połowie XIX wieku, wraz z murem, pozostałymi kaplicami, bramą główną i boczną. Obiekt rozmieszczony na planie prostokąta, otwarty w stronę kościoła; tylna ściana wtopiona w mur kościelny. Ściany wzdłużne oraz tylna ślepe. Ściany wzdłużne oraz frontowa zwieńczone gzymsem koronującym. Wejście do kaplicy przegrodzone metalową furtką sięgającą połowy wysokości otworu wejściowego. Dach dwuspadowy, pokryty blachą.

Kapliczka I.jpg

 

Kapliczka 2

Kaplicę wzniesiono w II połowie XIX wieku, wraz z murem, pozostałymi kaplicami, bramą główną i boczną. Obiekt rozmieszczony na planie prostokąta, otwarty w stronę kościoła; tylna ściana wtopiona w mur kościelny. Ściany wzdłużne oraz tylna ślepe. Ściany wzdłużne oraz frontowa zwieńczone gzymsem koronującym. Wejście do kaplicy przegrodzone metalową furtką sięgającą połowy wysokości otworu wejściowego. Dach dwuspadowy, pokryty blachą.

Kapliczka II.jpg 

 

Kapliczka 3

Kaplicę wzniesiono w II połowie XIX wieku, wraz z murem, pozostałymi kaplicami, bramą główną i boczną. Obiekt rozmieszczony na planie prostokąta, otwarty w stronę kościoła; tylna ściana wtopiona w mur kościelny. Ściany wzdłużne oraz tylna ślepe. Ściany wzdłużne oraz frontowa zwieńczone gzymsem koronującym.

 Kapliczka III.jpg

 

Wejście do kaplicy otwarte, bez furtki. Dach dwuspadowy, pokryty blachą.

 

Kapliczka 4

Kaplicę wzniesiono w II połowie XIX wieku, wraz z murem, pozostałymi kaplicami, bramą główną i boczną. Obiekt rozmieszczony na planie prostokąta, otwarty w stronę kościoła; tylna ściana wtopiona w mur kościelny. Ściany wzdłużne oraz tylna ślepe. Ściany wzdłużne oraz frontowa zwieńczone gzymsem koronującym. Wejście do kaplicy otwarte, bez furtki. Dach dwuspadowy, pokryty blachą.

 Kapliczka IV.jpg

Brama główna

Bramę wzniesiono w II połowie XIX wieku. Obiekt  murowany z cegły, na zaprawie wapiennej, otynkowany. Rzut bramy pokrywa się z rzutem muru kościelnego. Brama trójdzielna, zwieńczona trzema trójkątnymi szczytami, z których najwyższy, środkowy ze zwieńczeniem przykrytym daszkiem wielopołaciowym.

 Brama główna z wewnątrz.jpg

Bramę główną poprzedzają betonowe schody z takąż balustradą.

 Brama główna z zewnątrz.jpg

Brama boczna

Bramę wzniesiono w II połowie XIX wieku. Obiekt wtopiony w mur okalający teren kościelny, murowany z cegły, na zaprawie wapiennej, otynkowany. Rzut bramy pokrywa się z rzutem muru kościelnego. Brama jednodzielna, zwieńczona trójkątnym szczytem, przykryta daszkiem dwuspadowym.

 Brama boczna.jpg

Plebania

Budynek plebanii wzniesiono w 1908 roku. Budowla z historyzującymi elementami w wystroju fasady; rozmieszczona na planie wydłużonego prostokąta, murowana z cegły, posadowiona na kamiennym fundamencie, podpiwniczona, jednokondygnacyjna, ze ścianką kolankową; otynkowana.

Plebania front.jpg

Ściana frontowa siedmioosiowa, z rozbudowanym, murowanym, zamkniętym gankiem na osi, poprzedzającym wejście. W szczycie nad gankiem data wzniesienia. Narożniki budynku zdobione boniowaniem.

Plebania front II.jpg

Ściany zwieńczone gzymsem koronującym; nad oknami gzymsy nadokienne. Ściany szczytowe pierwotnie analogiczne, trójosiowe, okienne; nad nimi w szczycie po parze okien i świetliki poddasza. Elewacja ogrodowa pięcioosiowa, z drewnianym otwartym gankiem z bogata snycerką umieszczonym na osi. Dach dwuspadowy, obecnie pokryty eternitem.

 Plebania III.jpg

Stary cmentarz

Cmentarz został założony w II połowie XX wieku. Obiekt położony jest w południowej części Bargłowa Kościelnego,  Otoczony ogrodzeniem z siatki na betonowych słupkach; brama wejściowa we wschodniej części założenia.

Stary cmentarz brama główna.jpg

Brama z filarami murowanymi z cegły, otynkowanymi; skrzydła bramy i furtek współczesne, spawane z prętów żelaznych i blachy.

Układ grobów rzędowy, północ-południe. Większość nagrobków (lastrykowe, betonowe i marmurowe) pochodzi z okresu po II wojnie światowej.

Przy alei, na osi bramy znajduje się grób symboliczny Władysława Warzajtysa, poległego w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim (żył lat 18).

Symboliczny grób.jpg


Najstarszy zachowany nagrobek – krzyż żeliwny: „Ś. P. MARYANNA / KOŁOWSKA / ŻYŁA LAT 26 UMARŁA / 21 KWIETNIA 1885 R. / FUND. SYN WIKTOR”.

 Najstarszy grób II.jpgNajstarszy grób II.jpg

Groby o znaczeniu specjalnym: „Ksiądz Wincenty / Błażewicz / Protokolariusz Apostolski / Wikariusz Generalny Dek. / Dziekan Kapituły Łomż. / Proboszcz P. bargłowskiej / Żył lat 72 / zm. 5 lipca 1929 r.”, „[?] / Iwanowski / Proboszcz Parafii Bargłowskiej / Żył lat 45 / Zm. 8 kwietnia 1908 r.”. Oba groby znajdują się przy południowej ścianie kaplicy cmentarnej. Zachowane pojedyncze krzyże żeliwne z lat 20-tych XX wieku.

Starsze, zabytkowe nagrobki są sukcesywnie zastępowane przez współczesne pochówki. Cmentarz o zatartych cechach zabytkowych.

 

Kanał Augustowski
W gminie na listę Pomników Historii wpisano Kanał Augustowski – drogę wodną łączącą rzekę Biebrzę na terenie Polski oraz rzekę Niemen na terenie Białorusi.

Śluza Sosnowo na Kanale Augustowskim.jpg

Śluza Sosnowo na Kanale Augustowskim II.jpg

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 674

Powrót na początek strony